Get in touch

Tabanlık (Orthotic)

Ayaklarımız, gün içerisinde en çok yorulan ve en çok baskıya maruz kalan organlarımızdan biridir. Bir insanın hareket kabiliyetinin büyük çoğunluğu ayaktan gelmektedir. Bu nedenle ayak bakımı ve ayağa uygun ortam oluşturmak için kullanılan ayakkabı ve tabanlık seçimi oldukça önemlidir.

Tabanlık, ayaktaki herhangi bir sorunu azaltmak  için kişiye özel yapılmış bir ayakkabı aparatıdır. 

Türkiye’de satılan tabanlıkların çoğu ayağın sorununu çözmekten çok uzaktır. Sebep ise  hazır tabanlıkların esnekliklerinin ayağın ihtiyacına göre farklı olması gerekmesinden dolayıdır ve istenen etkinin tersini de yaratabilir. 

Ayaklarınızda ağrı mı var ya da nasırlarınız mı var? En doğru çözüm tabanlık kullanmaktır. 

Kemiklerimizin her biri, birbiriyle bağlantılıdır. Ayağımızdaki bir sorun vücudumuzun diğer kısımlarını etkileyebildiği gibi üst vücutta herhangi bir dengesizlik de ayağımızda sorun yaratabilir. Örneğin, tabanımızda çökme olduğunda bu sorun zincirleme yukarıya doğru dizlere ve kalçalarımıza yansıyabilir.

Orthotic, ayaktaki sorunu düzelten, hafifleten veya ilerlemesini engelleyen bir ayak aparatıdır. Her biri farklı amaç için ve farklı malzemelerden üretilen çeşitleri vardır.

Podiatristin görevlerinden biri hastayı muayene edip uygun tabanlığın reçetesini hazırlamak, gerekirse imalatı ile ilgilenmektir. Hasta muayene olduktan sonra, ayak sorununa göre hazır tabanlık önerilir veya ayağa özel üretilir.

İki ana tabanlık kategorisi vardır:

Fonksiyonel Tabanlıklar

Sert fakat esnek malzemeden üretilir, düzeltici özelliği vardır.

Biomekanik muayene ve ayakların kalıbı alındıktan sonra yapılmaktadır. Bu tabanlık değişik tekniklerle, ayağı en doğru çalışabilecek pozisyona getirmek için üretilir. Orthotic, kalıp alınarak üretilir, ayağı dengede tutmak için ve yürür veya koşarken ayağın dengesiz bir pozisyona girmesini engellemek üzere tasarlanmıştır. Tabanlıkların yapımı, muayene ve üretim aşamalarında birkaç basamak gerektirir. Fonksiyonel tabanlıklar genellikle değişik termoplastik malzemelerden üretilir.

Palyatif Tabanlık

Yumuşak ve esnek malzemeden üretilir, hafifleten özelliği vardır. Sorunun ilerlemesini engeller ve ağrıyı azaltır.

Palyatif tabanlıklar özellikle ayaktaki ağrı veren veya deri ülseri ve nasırın olduğu bölgelerdeki basınç noktalarını azaltmak için dizayn edilmiştir. Bu tabanlıklar genellikle daha yumuşak ve daha basit aparatlardır. Köpük, mantar, lastik veya silikondan yapılır. Palyatif tabanlıklar genellikle şekli bozuk ve hareketi sınırlı olan ayakların tedavisinde kullanılır. Yaşlı kişiler ve yumuşak doku travması, kan dolaşımı sorunu, diyabet veya artrit hastalarında iyi bir seçenektir.

Uyarı: Esnek olmayan malzemelerden üretilmiş tabanlıklardan kaçının. Tabanlıklar, ayaktaki fazla ve olmaması gereken hareketi durdurup olması gereken harekete izin vermelidir. Vücudun ağırlığı eşit bir şekilde dağılmalı, ayağın sadece bir kısmına fazla yüklenmemeli.

Kimler Tabanlık Kullanmalı?

Ayaklarının rahat olmasını isteyen herkes. Tabanlıklar ayaklara ihtiyacı olan desteği verdiği ve olması gereken pozisyona soktuğu için ayakların daha verimli çalışmasını, daha az yorulup dinlenmesini sağlıyor. Spor yapmaya yeni başlayanlar ve gelişim çağındaki çocuklar için kişiye özel tabanlık kullanımı sağlanarak gelecekte oluşabilecek ayak deformelerinin önüne geçmek mümkündür. Gerçek ortopedik olmayan günlük ayakkabılarımız bu yöntemle ortopedik hale getirilebiliyor.

Günlük hayatta kullanmak için veya sporda kullanmak üzere aldığımız ayakkabıların tabanları standarttır. Oysa ki her ayak özeldir ve kendine uygun bir tabanlığı hak eder. Bu nedenle, ayağınızın konforu için ona özel bir tabanlık yaptırmanız gerekmektedir.

Kullanım Alanına Göre Tabanlık Seçilmeli

Ayakkabıda ayağın doğru konumda olması ve ayakkabı tarafından yeterli desteği alması oldukça önemlidir. Bu desteğin sağlanması için de kullanım alanına özel tabanlık üretimi yapılmalıdır. Şimdi kullanım alanına göre tabanlığın sahip olması gereken özelliklere değinelim.

Günlük Yaşamda Kullanılan Ayakkabı

Tamponlama jeli, ince tabaka, bakım ve hijyen

Koşu Ayakkabısı

Yastıklama, esneklik, hafiflik ve dinamizm

Yürüyüş Ayakkabısı

Destek ve koruma, yastıklı

Kış Sporu Ayakkabısı

Isı ve soğuk yalıtım, bakım, sağlamlık ve koruma

Kullandığınız ayakkabıların hem kullanım alanına uygun olması, hem de ayağınıza uygun olması oldukça önemli bir konudur. Kendi araştırmalarınızla ve profesyonel bir ayak analizi olmadan yapacağınız kullanımlar ayaklarınıza faydadan çok zarar verir. Bir tanıdığınızın kullandığı ve ona faydalı olan bir tabanlık, size uygun gelmeyebilir. Bu durum da ayak sağlığınızla ilgili yaşadığınız sorunların artmasına ve iyileşme sürecinizin de uzamasına yol açacaktır. Bu yüzden tabanlık seçimlerinizin size ve kullanım ihtiyaçlarınıza göre yapılması çok önemlidir. Tabanlık seçimi konusunda podiatrist ve podoloğunuza danışmadan karar vermemeniz en doğrusudur.

Tabanlık İşe Yarıyor mu?

Kişinin mevcut ayak sorununa göre özel olarak üretilen ortopedik tabanlıklar konfor açısından doğru seçim olacaktır. Tabanlıklar kişiye özel üretilmediği taktirde beklenen konforu sağlamayacaktır, çünkü piyasada bulunan tabanlıklar anlık rahatlık sağlayabilse bile kişinin sorununa net olarak hitap edemez. Üstelik sorunun büyümesine de yol açabilir. Online satış yapan web sitelerinden yorumlara dayanarak alacağınız tabanlık, her ne kadar çok iyi yorumlara sahip olsa da size özel olmadığından, sizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu durumda tabanlığın işe yaramadığından bahsetmek yanlış olacaktır. Tabanlık kişiye özel olarak seçilmelidir ki, fayda sağlayabilsin.

Kişiye Özel Tabanlık Nedir?

Kişiye özel tabanlık tasarımı, oldukça özel şekilde hazırlanmaktadır. Öncelikle bir bilgisayar yardımıyla kişinin yürüyüşü analiz edilerek yürüme, koşma ve ayaktayken durum analizi yapılır. Bu analiz sonucunda, kişinin basma sorunu veya yürüyüşünde herhangi bir problem tespit edilmesi halinde, bu problemlerin çözümünde etkili olabilecek özel tasarlanır. Öyle ki, sırf tabanlığın özel tasarlanmış olarak giyilmesi bile basma sorununa bir çözüm olacaktır. Bunun haricinde; kişinin yaptığı işi, yaşı, kilosu ve yaptığı aktivitelere de uygun şekilde tabanlık yapılır. Genellikle 30 dakika kadar süren bu işlemden sonra, kişi oldukça konforlu bir deneyim yaşamaya hazırdır.

Kişiye özel tabanlık, yerleştirileceği ayakkabı modeline uygun olarak üretilebilmektedir. Şık ayakkabıların içerisine veya bir spor ayakkabısına yerleştirilebilecek şekilde yapılabilmektedir. Ayakta yer alan yapısal problemlerin çözümüne de etki edecek şekilde tasarlanmakta olan tabanlıklar, topuk ağrısı ve diz ağrısı gibi rahatsız edici etkenlerin de çözümünde etkili olmaktadır.

Ayak sağlığı merkezimizde size en uygun tabanlığı bulmak adına ayak analizinizi titizlikle yapıyor ve en doğru şekilde yönlendiriyoruz.

Kişiye Özel Tabanlık Kullanımının Faydaları Nelerdir?

  • Düztabanlığın ve çukur tabanlığın ağrıtıcı etkiler yaptığı durumlarda bir tedavi yöntemi olarak tabanlık ve özel ayakkabıların kullanımı gerekmektedir.
  • Kişiye özel tabanlıklar, içe basma sorununda etkili sonuçları olmaktadır.
  • Spora yeni başlayan kişilerde ve gelişim çağında bulunan çocuklarda kişiye özel tabanlık kullanımı ileride açığa çıkabilecek ayak sorunlarına engel olmaktadır.
  • Kişiye özel tabanlık topuk dikeni ağrısını giderir.
  • Hallux valgus isimli kemikten kaynaklanan ağrıyı engeller.
  • Ayak bileği ağrılarında tedavi için destek olarak kullanılabilmektedir.
  • Bacak ve diz ağrılarında destek olarak tabanlık gerekebilmektedir
  • Yürüyüş bozuklukları; kişide bel, boyun ve omuz ağrılarına neden olabilmektedir. Bu bozuklukların tedavisinde kişiye özel tabanlık kullanımı gerekmektedir.
  • Sporcuların spor performansının artmasında kişiye özel tabanlıklar etkili olabilmektedir.

Kişiye Özel Tabanlıkların Üretimi

Normalde üretilen ayakkabıların iç dizaynı insanların genelinin kullanımına uygun şekilde hazırlanır. Kişiye özel tabanlıklar ise adından da anlaşılacağı üzere yalnızca o kişinin kullanımına uygundur. Öyle ki, ayakkabı numarası aynı olan başka bir kişi bu tabanlığı kullanamaz.

Kişiye özel tabanlıklar, podiatrist ve podologlar tarafından kişinin ihtiyaç ve şikayetlerine göre belirlenerek, ayak sağlığına etki etmeyecek maddeler kullanılarak üretilir. Az önce de bahsettiğimiz yürüyüş verileri ve kişi hakkında bazı bilgiler, CNC (Computer Numeric Control) isimli bu iş için üretilmiş olan bilgisayar programına işlenir. Üretilen tabanlık kişinin kullanımına ve sorununu çözmeye uygundur.

Sağlıklı Ayaklarda Ortopedik Tabana İhtiyaç Duyulur Mu?

Sağlıklı ayak gelişimi için ayakkabı tabanı seçimi büyük öneme sahiptir, ancak bilinçsizce kullanılan ortopedik tabanlıklar farklı ayak rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Ayak tabanında veya tabanla bağlantılı noktalarda bir problem bulunup bulunmaması durumuna göre podiatrist ve podoloğunuz tabanlık kullanımı konusunda sizi en doğru şekilde bilgilendirebilir.