2003 yılından beri Ankara’da Sevgi Çorapcı Ayak Sağlığı Merkezi’ni hizmete sokarak Ankaralılar’a ‘’PODİATRİ’’yi tanıtarak Ankaralılara ayak bakımı konusunda hizmet veren Sevgi Çorapcıayak sağlığı konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi. 

KHA /ANKARA

HABER: GÖNÜL ÇELİK

Sevgi Hanım Önce Kendinizden Bahseder misiniz?

Podiatristim. Türkiye’ye 20 yıl kadar önce Avustralya’dan geldim ve eğitimimi de orada aldım. Geldiğim zaman Türkiye’de Podiatri diye bir bölümün bilinmediğini gördüm. Podiatristlik bilinmeyen bir meslek olduğu için de bunu tanıtmak çok zordu. Kapı kapı gezdim ve kendimi doktorlara tanıttım. Sağlık Bakanlığı’na, huzurevlerine, eczanelere gittim. Benim mesleğimi ilgilendirecek yerlerde kendimi tanıtmaya çalıştım. Bu yıllarımı aldı. Tanınmaya başlanınca da büyük televizyon kanallarından davetler gelmeye başladı.

Kaç Yıldır Bu İşi Yapıyorsunuz Peki?

29 yıl önce mezun oldum ve o zamandan beri de bu işi yapıyorum. Avustralya’dayken de kendi kliniğimde ve çeşitli hastanelerde çalıştım. Türkiye’ye gelince de ilk Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin Bölümü’ndeydim. Sonra Ankara’da bir süre özel bir hastanede çalıştım ve ardından kendi işyerimi açtım. Ankara benim için çok önemli çünkü Ankara’da çok fazla yabancı ve elçilik var ve benim mesleğimi bilen insanlara hitap etmek daha kolay.

Tek Muayenehane ile Hizmet Veriyorsunuz. Şubeleşme Gibi bir Projeniz Var mı?

Türkiye’de Podoloji diye bir bölüm açıldı. Daha önce Kocaeli üniversitesinde bir çalıştay yaptık. İki yıl önce de İstanbul’da yine bir özel üniversite podoloji diye bir bölüm açtı. Üniversiteler de bu eğitimleri vermeye başladı. Benim eğitim vermeme gerek kalmadı.

Peki Podiatri ile Podoloji Arasındaki Fark Nedir, Biraz Açabilir misiniz?

Podiatristler daha çok biyomedikal uzmanı oluyor. Yürüyüş bozukluklarına bakarak analiz ediyoruz ve teşhis koyabiliyoruz. Ayrıca topuk dikeni taban çökmesi, derideki sorunlar, mantar, nasır, siğil, tırnakta kalınlaşma gibi şeyler de alanımızda Küçük anestezi içeren batık tırnak müdahaleleri de gerçekleştirebiliyoruz. Podoloji ise iki yıllık bir eğitim veriyor ama onlar daha yüzeysel işler yapıyor ve dermatolojik teşhis koyar ama işlemi biz yaparız. Çünkü yapılması gereken bir temizlik işlemi var. Tırnaktaki bir mantar inceltilip temizlenip ona göre altyapı hazırlanması gerekir ki verilen ilacın etkisi artsın. Tırnak çok kalınsa o tırnak inceltilip o ilacın daha iyi etki göstermesi için bu gerekli. Özellikle ayak tedavilerinde iki ayağı birden inceler, aralarına bakarız ve tedaviye o şekilde başlarız. Amacımız estetik güzellik değil, sağlıktır. Zaten sağlıklı ayak güzel olur.

Bayanlar Genelde Ayak Bakımı Deyince Manikür ve Pedikürü Anlıyor. Bu Konuda Neler söylersiniz?

İnsanlar pedikür yaptırdığı zaman iyi bir şey yaptırdığını zannediyor. Ben onaylamıyorum pedikürü. Çünkü Türkiye’de yapılan pedikür sağlıklı değil. İlk önce ayak suya sokuluyor ve suya sokulduğu an steril ortam yok oluyor. Tırnaklar gereksiz dipten kesiliyor. Törpüyle de tırnağın altını tırnaktan ayırırcasına temizliyorlar. Halbuki tırnağın altı temizlenmez. Tırnağın altındaki doku oyuldu zaman hem daha hızlı büyüyor hem sertleşiyor. Özellikle sağlık sorunu olanlar ve diyabet hastaları asla yaptırmamalı. Tırnağı şekline göre keser, parmak aralarını kuru tutar, ayaklarınızı her gece kremler ve ayak tabanlarınızı her hafta törpülerseniz bu iyi bir ayak bakımıdır. Kendinizin yapması çok daha iyidir.

Söylediklerinizden Hariç İnsanların Yaptığı Başka Yanlışlar da Var mı?

En büyük sorun ise aktiviteye göre ayakkabı. Tabi ki topuklu ayakkabıyı bayanlar seviyor. Ama akşama kadar topuklu ayakkabı giymemeliyiz. Gideceğimiz yere kadar normal ayakkabımızla gidip topuklu ayakkabımızı orada giyebiliriz.

Erkekler de illa sivri burunlu ayakkabı giyeceklerse ben diyorum ki bütün gün giymeyin o kötü ayakkabıları. Gün içerisinde rahat bir ayakkabı giyin. Kısa bir süre için de diğer sivri burunlu ayakkabıyı giysinler.

Yaşlandıkça sorunlar artıyor ve tabandaki yağ tabakası yok oluyor ve çökmeler meydana geliyor. Sonuçta da nasır meydana geliyor. Yanlış ayakkabı kullanımı ile ayak sorunlarının bir başka sebebi. Gençlikte giyilen yanlış ayakkabılar yaşlandıkça ayaklarda daha fazla sorunlara sebep olur. O yüzden gençken de ayaklara iyi bakılmalı.  Tabi genler de var. Ama bir takım önlemler alarak bunları aza indirgeyebiliriz. Mesela; egzersizler ve doğru ayakkabı.